Na všechny internetové objednávky doprava s pojištěním zdarma!

1 unce - Krugerrand

Poslední aktualizace
8:23
41.663 Kč S DPH
1-2 ks41.663 Kč
3 a více ks41.408 Kč
 Výkupní cena: 38.125,44 Kč
Fixace cen probíhá od 8:30 do 17:00 hod. Cena je včetně DPH
Hmotnost31,1 g
Rýzost916,7/1000
Průměr32,8 mm
Tloušťka2,8 mm
1 oz krugerrand detail.png
Krugerrand je nejznámější zlatou mincí na světě. První Krugerrand byl vyražen v roce 1967 za účelem uvedení do oběhu jako oficiální měna. Jméno dostal složením příjmení tehdejšího jihoafrického prezidenta (P. Kruger) a názvu tamní měny (Rand).

Krugerrand nemá nominální hodnotu. Hodnotu mince určuje hodnota zlata v ní obsaženého. Byla to první "novodobá" zlatá mince, u které se použila hmotnostní míra trojská unce. Od té doby se prodalo již 54.4 milionu těchto mincí v různých velikostech o celkové váze 46.3 milionu trojských uncí. To je 1440 tun zlata.

Krugerrand váží 33.931 gramů a má průměr 32.69 mm. Hmotnost zlata je ale 31,1 gramů jako u jiných zlatých mincích. Je ražený z 22 karátového zlata. Ryzost zlata je 916,67 a zbytek tvoří měď (cca 8%). Toto ojedinělé složení přidává ke zlaté barvě mince speciální, načervenalý nádech.

Původně byly raženy pouze v uncový hmotnosti zlata, v roce 1980 byly však zavedeny další tři velikosti odpovídající hmotnostem 1/2 unce, 1/4 unce a 1/10 unce. V tomto období se objem obchodů se zlatými mincemi skládal až z 90% obchodů s Krugerrand a 10% obchodů s jinými mincemi.

Lícní strana:
Paul Kruger, prezident burských Transvaalu v letech 1883-1900, Text - SUID AFRIKA - SOUTH AFRIKA. Autorem je Oto Schultz

Rubová strana:
vzpínající se Springbok, africká gazela, jihoafrický národní symbol. Text - Krugerrand FYNGOUD 1 OZ FINE GOLD a uvedený rok ražby. Autorem je C.L. Steynberg.

Mincovna z Jihoafrické republiky patří mezi největší mincovny na světě. S ražbou začala v roce 1921 a její sídlo je ve městě Germison u Johanessburgu. Je vlastněná převážně soukromým kapitálem. Je členem asociace LBMA.

Během své činnosti bylo v mincovně rafinovano více než 42 000 tun zlata, což je téměř čtvrtina veškerého vytěženého zlata na světě během celé historie.

Základní výrobní program:
Investiční zlaté slitky: o velikosti 400 uncí, 100 uncí, 1000 g, 100 gramů, Oz, 100 Oz, 1000 g, 100 g, 50 g, 1 Oz, 20 g, 10 g, 5 g a speciální velikosti 10 tola, 5 Tola, 10 Tael, 5 Tael.

Našim klientům garantujeme výkup odlitků a mincí, které si zakoupili u nás. Klienti mají vyšší výkupní cenu než neklienti a výplata finančních prostředků je do několika dnů od doručení zboží.

Stejně však lze prodávat i odlitky a mince, které u nás nebyly zakoupeny. Výkupní cena pro odlitky a mince, které NEBYLY zakoupené u nás, je nižší od 2% - do 4% podle výše vykoupené ceny.


Postup při výkupu:

  1. Klient nás kontaktuje emailem nebo telefonicky a uvede zboží, který chce nabídnout na výkup. Je možné zaslat i foto na info@goldsafe.cz.
  2. Obratem zašleme klientovi na email:
    • Kupní smlouvu, kterou ve 2 vyhotoveních zašle podepsanou spolu se zbožím
    • Přesné instrukce, jak zboží zabalit a jak ho zaslat pomocí cenného psaní Českou poštou.
  3. Po doručení zboží Vás okamžitě budeme kontaktovat ohledně sjednání přesné výkupní ceny.
  4. Po odsouhlasení Vám bude platba za zboží odeslaná během několika dní.

Investiční slitky a mince kupujeme výhradně od ověřených dodavatelů a světových mincoven. Renomé mincovny, státní vlastnictví a dlouhodobá činnost garantuje 100% pravost nakoupených slitků a mincí.

Dodatečně však využíváme kontrolu pravosti, která je využívána v mincovnách při zpětném výkupu:

  1. přesné měření rozměrů a hmotnosti slitků a mincí.
  2. doplňkové měření pomocí magnetické váhy.

Měření rozměrů a hmotnosti.

Zlato má přesně specifickou hustotu - 19,3 kg na dm3 (zaokrouhlování na 1 desetinu).

K čemu je tato informace?
Výrobce udává přesné rozměry slitků a mincí a hmotnost zlata. Každý slitek a mince musí mít tyto rozměry a musí mít uváděnou hmotnost. Představme si, že bychom zlatou minci Maple Leaf zaměnili za stříbrnou minci Maple leaf. Stříbro má nižší hustotu (10,4 kg na dm3). Mince ze stříbra by musela být větší (například tlustší), aby se dosáhlo přesné hmotnosti, protože stříbro má nižší hustotu. Nebo při stejných rozměrech zlaté a stříbrné mince by stříbrná mince musela mít nižší hmotnost.

Na přesné měření se využívají certifikované váhy, které jsou úředně ověřeny, což zaručí přesné měření.

Doplňkové měření pomocí magnetické váhy.

Zlato je nemagnetický kov (mírně diamagnetické). Proto je možné na základech magnetismu přesně zjistit, zda se jedná o zlato o ryzosti 999,9 nebo ne. Rozdíl mezi čistým zlatem 999,9 a zlatem s menší ryzostí, nebo dokonce jiným kovem je výrazný a není možné si to splést. Při odlitcích s vyšší tloušťkou se dodatečně používá ultrazvuk.

Aktualizujeme ceny