1 unce - Krugerrand 2024

Poslední aktualizace
15:08
58.923 Kč
1-2 ks58.923 Kč
3 a více ks58.796 Kč
 Výkupní cena: 55.169,37 Kč
Fixace cen probíhá od 8:30 do 17:00 hod. Cena je včetně DPH
Detail produktu
Hmotnost31,1 g
Ryzost916,7/1000
Vyhotoveníročník 2024
Průměr32,8 mm
Tloušťka2,8 mm
1 oz krugerrand detail.png
Krugerrand je nejznámější zlatou mincí na světě. První Krugerrand byl vyražen v roce 1967 za účelem uvedení do oběhu jako oficiální měna. Jméno dostal složením příjmení tehdejšího jihoafrického prezidenta (P. Kruger) a názvu tamní měny (Rand).

Krugerrand nemá nominální hodnotu. Hodnotu mince určuje hodnota zlata v ní obsaženého. Byla to první "novodobá" zlatá mince, u které se použila hmotnostní míra trojská unce. Od té doby se prodalo již 54.4 milionu těchto mincí v různých velikostech o celkové váze 46.3 milionu trojských uncí. To je 1440 tun zlata.

Krugerrand váží 33.931 gramů a má průměr 32.69 mm. Hmotnost zlata je ale 31,1 gramů jako u jiných zlatých mincích. Je ražený z 22 karátového zlata. Ryzost zlata je 916,67 a zbytek tvoří měď (cca 8%). Toto ojedinělé složení přidává ke zlaté barvě mince speciální, načervenalý nádech.

Původně byly raženy pouze v uncový hmotnosti zlata, v roce 1980 byly však zavedeny další tři velikosti odpovídající hmotnostem 1/2 unce, 1/4 unce a 1/10 unce. V tomto období se objem obchodů se zlatými mincemi skládal až z 90% obchodů s Krugerrand a 10% obchodů s jinými mincemi.

Lícní strana:
Paul Kruger, prezident burských Transvaalu v letech 1883-1900, Text - SUID AFRIKA - SOUTH AFRIKA. Autorem je Oto Schultz

Rubová strana:
vzpínající se Springbok, africká gazela, jihoafrický národní symbol. Text - Krugerrand FYNGOUD 1 OZ FINE GOLD a uvedený rok ražby. Autorem je C.L. Steynberg.

Mincovna z Jihoafrické republiky patří mezi největší mincovny na světě. S ražbou začala v roce 1921 a její sídlo je ve městě Germison u Johanessburgu. Je vlastněná převážně soukromým kapitálem. Je členem asociace LBMA.

Během své činnosti bylo v mincovně rafinovano více než 42 000 tun zlata, což je téměř čtvrtina veškerého vytěženého zlata na světě během celé historie.

Základní výrobní program:
Investiční zlaté slitky: o velikosti 400 uncí, 100 uncí, 1000 g, 100 gramů, Oz, 100 Oz, 1000 g, 100 g, 50 g, 1 Oz, 20 g, 10 g, 5 g a speciální velikosti 10 tola, 5 Tola, 10 Tael, 5 Tael.

Našim klientům garantujeme výkup odlitků a mincí, které si zakoupili u nás. Naši klienti mají vyšší výkupní cenu než neklienti a výplata finančních prostředků probíha do několika dnů od doručení zboží.

Stejně však lze prodávat i odlitky a mince, které u nás nebyly zakoupeny. Výkupní cena pro odlitky a mince, které NEBYLY zakoupeny u nás, je nižší o 2% až 4%, podle výše výkupní ceny.


Postup při výkupu:

  1. Klient nás kontaktuje emailem nebo telefonicky a uvede zboží, jež chce nabídnout k výkupu. Je možné zaslat i jeho foto na info@goldsafe.cz.
  2. Obratem klientovi na email zašleme:
    • kupní smlouvu, kterou ve 2 vyhotoveních zašle podepsanou spolu se zbožím
    • přesné instrukce, jak zboží zabalit a jak jej zaslat prostřednictvím cenného psaní Českou poštou.
  3. Po doručení zboží klienta okamžitě budeme kontaktovat ohledně sjednání přesné výkupní ceny.
  4. Po odsouhlasení bude klientovi platba za zboží odeslána během několika dní.

Investiční slitky a mince kupujeme výhradně od ověřených dodavatelů a světových mincoven. Renomé mincovny, státní vlastnictví a dlouhodobá činnost garantují 100% pravost nakoupených slitků a mincí.

Dodatečně však využíváme kontrolu pravosti, která je využívána v mincovnách při zpětném výkupu:

  1. přesné měření rozměrů a hmotnosti slitků a mincí,
  2. doplňkové měření pomocí magnetické váhy.

Měření rozměrů a hmotnosti.

Zlato má přesně specifickou hustotu - 19,3 kg na dm3 (zaokrouhlování na 1 desetinu).

K čemu je tato informace?
Výrobce udává přesné rozměry slitků a mincí a hmotnost zlata. Každý slitek a mince musí mít tyto rozměry a musí mít uvedenu hmotnost. Představme si, že bychom zlatou minci Maple Leaf zaměnili za stříbrnou minci Maple Leaf. Stříbro má nižší hustotu (10,4 kg na dm3). Mince ze stříbra by musela být větší (například tlustší), aby se dosáhlo přesné hmotnosti, protože stříbro má nižší hustotu. Nebo při stejných rozměrech zlaté a stříbrné mince by stříbrná mince měla nižší hmotnost.

K přesnému měření se používají certifikované váhy, které jsou úředně ověřeny, což zaručí přesné měření.

Doplňkové měření pomocí magnetické váhy.

Zlato je nemagnetický kov (mírně diamagnetické). Proto je možné na bázi magnetismu přesně zjistit, zda se jedná o zlato o ryzosti 999,9, či nikoli. Rozdíl mezi čistým zlatem 999,9 a zlatem s menší ryzostí, nebo dokonce jiným kovem je výrazný a není možné si je splést. U odlitků s vetší tloušťkou se dodatečně používá ultrazvuk.

Recenze zákazníků

Oveřený zákazník
Rychlé doručení.
Oveřený zákazník
naprostá spokojenost, perfektní komunikace při telefonátu nevím
Oveřený zákazník
Oveřený zákazník
Rychlé dodání.
Aktualizujeme ceny